| Tel: 0431 – 36 42 58 | E-post: info@bjarefagel.se

Bjärefågel lanserar nu Kollagen Broth

Kollagen broth

Bjärefågel lanserar nu Kollagen Broth

Bjärefågel lanserar nu Kollagen Broth, en naturlig buljong kokad på kycklingben och skrov från Bjärekyckling. Produkten, som är tänkt att avnjutas på språng, är nästa steg i att förvandla dolda resurser i livsmedelskedjan till god och näringsrik mat. Kollagen Broth är framtagen i samarbete med Axfoundation och Pressbyrån PBX.

Att föda upp djur kräver mycket resurser, och att inte använda hela djuret är ett stort slöseri. I dag omvandlas stora delar av den svenska kycklingen som hade kunnat bli livsmedel till djurfoder eller biogas i stället. Skrov, ben från ovanlår och halsar motsvarar cirka 18 procent av kycklingen. Genom att använda dessa delar till exempelvis buljong kan mer av kycklingen tas till vara i livsmedelsproduktionen. 

– PBX är Pressbyråns innovationshub för att testa nya lösningar och utmana branschen. Efter Pressbyråns lanseringen av blodbrownien fortsätter vi nu på den inslagna vägen tillsammans med Axfoundation och Bjärefågel. Med Kollagen Broth vill vi tillsammans med Bjärefågel visa att det som ibland felaktigt ses som svinn i själva verket är en fantastisk och näringsrik råvara, säger Anna Wallenberg, vd för Reitan Convenience Sverige.

Djuromsorg och kvalitet i fokus

Buljongen är baserad på långsamt växande Bjärekyckling av rasen Hubbard JACY87. Kycklingarna föds upp under 49–52 dagar på mindre gårdar på främst Bjärehalvön och i södra Halland. Djuren får ett vegetabiliskt, GMO-fritt foder.

– Vi arbetar hårt för att använda hela fågeln och i dag tar vi tillvara på nästan 100 procent av kycklingen. Att förvandla benen till en smakrik buljong av högsta kvalitet är ett smart sätt att se till att mer av kycklingen faktiskt blir mat för människor, säger Per-Olof Ingemarsson, vd på familjeföretaget Bjärefågel.

En naturlig källa till kollagen

Kollagen Broth tillverkas genom att kycklingbenen rostas innan de kokas ihop med grönsaker. Buljongen smaksätts med citrongräs, lime, ingefära, chili och vitlök. Till skillnad från många vanliga buljongprodukter innehåller Kollagen Broth inget tillsatt socker eller palmfett.

Kollagen Broth är proteinrik, där en portion innehåller närmare 12,5 gram protein – varav 7,5 gram är naturligt kollagen. En kopp innehåller även endast 53 kalorier. 

Kollagen Broth kostar lika mycket som en kopp kaffe, 25 kr, och säljs på Pressbyrån PBX i centrala Stockholm från och med den 12 oktober. 

Om Pressbyrån PBX

Pressbyrån PBX är Reitan Convenience Sveriges innovationsbutik på Sveavägen i Stockholm. Här testas och utvärderas nya råvaror, förpackningsalternativ och koncept i samarbete med externa partners. Butiken fungerar som ett praktiskt testlabb med ambitionen att minska klimatavtrycket och höja kraven på råvaror. Målsättningen är att skala upp de mest framgångsrika produkterna och lösningarna till RCS hela butiksnät i landet. Läs mer på pbx.se

Om Bjärefågel

Bjärefågel i Torekow AB är ett familjeägt företag som tillverkar Bjärekyckling, en långsamt växande premiumkyckling med fokus på hållbarhet och hög djurvälfärd. Bjärekyckling är Sveriges enda klimatcertifierade kyckling, certifierad enligt Svenskt Sigill Klimatcertifiering. Kycklingarna föds upp på ett helt vegetabiliskt, majsbaserat och GMO‑fritt foder. Uppfödningen sker med lägre beläggning i stallarna, vilket ger fåglarna mer utrymme att röra sig. Bjärefågel är medlem i Svensk Fågel och Svenskt Sigill, och verksamheten följer deras kontroll‑ och omsorgsprogram. Mer information finns på www.bjarefagel.se. 

Om Axfoundation

Axfoundation är en fristående, icke vinstdrivande verksamhet som utvecklar praktiska lösningar på komplexa hållbarhetsutmaningar inom framtidens mat och material. Utifrån företagande som förändringskraft och genom breda samarbeten med över 300 partners tacklar Axfoundation de system som rör sakerna vi köper, maten vi äter och resurser vi nyttjar. Torsåker gård är Axfoundations utvecklingscentrum där forskare och praktiker testar, vidareutvecklar och skalar lösningar för att accelerera omställningen till hållbara livsmedels- och materialsystem. Axfoundation grundades 1993 av Antonia Ax:son Johnson och drivs av mottot Act to inspire & Inspire to act. www.axfoundation.se

Läs mer om vårt miljöarbete: www.bjarefagel.se/vart-miljoarbete/

Läs mer om bröder Ingemarsson på Bjärefågel: www.bjarefagel.se/om-oss/broderna-ingemarsson/

Du kanske också gillar